Varikosel Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Testislerden kiri kanı uzaklaştırmakla görevli toplardamarların genişleyerek görevini yerine getirmez hale geldiği hastalığa varikosel denilmektedir.

Bu toplardamarlar genişleyerek kirli kanı uzaklaştıramadığı takdirde kirli kan testislere geri dönmektedir. Bunun sonucunda ise testislerde önce toksik madde birikimi olur ardından testisler hem beslenemez hem de ısı regülasyonu bozulur. Isı regülasyonu bozulduğu takdirde testislerde sağlıklı spermler üretilemez ve hastalığın ilerlediği durumlarda ise testisler hacim kaybederek kısırlaşma problemine neden olur.

Varikosel Kesin Kısırlık Sebebi Midir?

Kısırlığın birçok farklı nedeni olsa da varikosel hastalığı kısırlığa en sık neden olan hastalıktır. Varikosel ilerleyen yaşlarda her 100 erkekten 15’inde meydana gelmektedir. Varikosel hastalığı sebebiyle tedavi olan erkeklerin sadece %40’ı çocuk sahibi olabilmektedir.

Varikosel Hangi Yaşlarda Görülür?

Varikosel hastalığının görülme oranı hem ergenlik çağında hem de erişkinlik döneminde aynı düzeydedir. Bu hastalık ergenlik döneminde başladığı zaman sessiz şekilde ilerlediği için uzun yıllar boyunca fark edilmeyebilmektedir. Hastalık genelde ağrılar oluşturmaya başladıktan sonra doktor kontrolü sonucunda tespit edilmektedir. Hastalık ergenlik döneminde tespit edilip tedavi edildiği zaman çok yüksek oranda başarı şansı yakalanmaktadır.

Varikosel Teşhisi Nasıl Konur?

Hem ergenlik döneminde hem de ileri ki yıllarda hastalık şüphesi görüldüğünde tanı koymak için fizik muayene yapılmaktadır. Testislerin içerisinde bulunduğu torbada dokunulduğunda ele solucan gibi damarsal yapılar geldiği zaman varikosel hastalığının karakteristik tanısı olarak görülmektedir. İlk muayeneden sonra kesin tanı koyabilmek için testis toplar damarlarındaki kan akımının izlenmesi gerekir. Doppler ultrason denilen özel görüntüleme cihazıyla kan akımı net bir şekilde izlenerek hastalığın kesin tanısı koyulmaktadır.

Varikosel Tedavisi

Ergenlik döneminde varikosel hastalığı tespit edildiğinde yakın takip altına alınması gerekmektedir. Hastalık sürecinde testislerde hacim kaybı meydana gelirse veya ultrason taramasında kanın geriye doğru aktığı görülürse cerrahi tedavi işlemi başlamaktadır. Varikoselin ergenlik çağında cerrahi tedavisi yapılırsa başarı oranı aşırı derecede yüksektir. İstatistiklere göre ergenlikte yapılan varikosel tedavisi %80-90 oranında başarı sağlamakta ve daha sonra görülebilecek kısırlıkları engellemektedir.

Varikosel tedavisinde günümüzdeki en gelişmiş teknoloji mikroskobik inguinal varikoselektomi yöntemidir. Bu yöntemle kasıkta yaklaşık olarak 3 cm büyüklüğünde bir kesik açılır. Bu kesikten içeri girilerek testise giden damarlara ulaşılır. Mikroskop altında lenfatik damarlar ve atardamarlar korunur, sorunlu damar ise kesilip bağlanmaktadır. Mikroskobik inguinal varikoselektomi anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 40-50 dakika süren bu ameliyattan sonra hasta genellikle aynı gün taburcu edilebilmektedir.

Mikroskobik inguinal varikoselektomi işlemi ile varikoselin testisler üzerindeki yıkıcı etkisi durdurulur. Ameliyattan sonra hastaların testislerindeki %75-80 oranına kadar ulaşan hacim kayıpları zamanla kendiliğinden düzelmektedir. Ergenlik çağında tedavi edilen kişiler erişkinlik dönemlerine kadar tamamen iyileştikleri için çocuk sahibi olma konusunda hiçbir problem yaşamamaktadırlar. Ergenlik döneminde valikosel hastalığının uygun teşhis, takip ve tedavisi yapıldığı takdirde ileriki yıllarda meydana gelebilecek olası kısırlık problemleri de engellenmiş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir