Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi, bayanlarda ve erkeklerde çok çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Saç dökülmesinin nedenlerini belirlemek için birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Sonuçta, geçici veya kalıcı saç dökülmesinin birbirinden farklı nitelikte sebepleri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Saç dökülmesi neden olur ve saçlar neden dökülür sorusuna da ayrıca cevap aramaya gayret ettik.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

1) A vitamini fazlalığı: Her vitamin vücut için gereklidir. A vitamini de sağlık için gereklidir ama fazlalığı da, saç dökülmesinin nedenleri arasındadır.

2) Vitamin eksikliği: Vücudun, sağlıklı bir şekilde işleyişine devam edebilmesi için, tüm vitaminlerden alması gerekir. Özellikle protein, vücut için gereklidir. Diyet yapanlarda fazlaca görülen protein eksikliğine bağlı olarak vücut, işleyişine devam edebilmek için saçın vitamini kesiyor.

3) Stres: Aşırı üzüntü yaşatan stresli olayların saç dökülmesine neden olduğu, yapılan çalışmaların bir sonucudur.

4) Kansızlık: Demir eksikliğine bağlı anemi, özellikle bayanlarda sık görülen bir sağlık sorunudur. Bayanlarda saç dökülmesinin önemli bir nedenidir.

5) Hormonal etkenler: Bayan ve erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri farklı olabilir. Bayanlarda, özellikle hamilelik döneminde hormonların etkisiyle saç dökülmesi görülebilir. Erkeklerde ise, ilerleyen yaşla beraber saç dökülmesi şikayetinin artması, genlerle alakalıdır.

6) Kemoterapi: Kanser tedavisi görenlere uygulanan kemoterapi, kanser hücrelerini öldürürken saçları da öldürmektedir. Bu nedenle, kemoterapi alanlarının saçların büyük çoğunluğunun ya da hepsinin döküldüğü gözlenmektedir.

7) Kozmetik ürünleri: Saçlara şekil vermek veya bakım yapmak için uygulanan birbirinden farklı içeriklerdeki kozmetik ürünleri de, saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Saç dökülmesinin çözümü için, sebebine bağlı olarak çeşitli yöntemler uygulanır. Vitamin eksikliğine bağlı olarak oluşan saç dökülmelerinde, beslenme düzeni değiştirilir veya saç dökülmesine iyi gelen vitaminlerden alınır. Tabletler halinde satılan vitaminler, vücudun vitamin ihtiyacını karşılayarak saçların uzamasını sağlar. Aşırı kozmetik ürünün kullanımının bırakılması, stresli yaşamın terkedilmesi ve kilo kontrolünün sağlanması da, saç dökülmesine karşı alınabilecek bireysel önlemlerdir.

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir