Mersin Ortodonti Uygulamaları

ORTODONTİ: Ortodonti, çapraşık dişlerin ve uyumsuz çene ilişkilerinin gün yüzüne çıkmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Aynı zamanda diş hekimlerinin uzmanlık dalı ve yaşanan sorunları önlemeye çalışan bir uygulama noktasıdır. Bu dalda uzmanlaşan doktorlara da ortodontist denilmektedir.

Mersin Ortodonti kliniği problemlerinin oluşumu ise, çeneleri ilgilendiren bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Bu sorunu yaşayan hastalarının yaşlarına göre tedavi yöntemleri belirlenir. Eğer ki hasta ergenlik döneminde bu rahatsızlık ile karşılaşmışsa, alt çenesi veya üst çenesi geride ise ortodonti yöntemleriyle tedavi edilmektedir.

Fakat hasta yetişkin bir bireyse ve şiddetli çene bozuklukları rahatsızlıklarına sahip olan hastaların tedavisi ortodonti- cerrahi iş birliğinde yapılır. Nefes alma bozuklukları yaşayan hastaların genelinde çene bozukluğu görülmektedir. Ağız solunumu yapan bir hastada çeneleri genellikle V harfini andırmaktadır.

Mersin Ortodonti bozuklukları genelde, uzun süre yalancı emzik kullanımı, biberon kullanımı, parmak emme vb. gibi alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Bu hastalık olabildiğince erken tedavi edilmeli ve söz konusu alışkanlıklardan hızlı bir şekilde uzaklaşmalıdır. Böylece basit bir aparey kullanımı ile olumsuz yönden etkilenecek olan iskelet bozukluklarının da önüne geçilmiş olur.

Ortodonti rahatsızlığını tetikleyen alışkanlıklar erken yaşta fark edilirse, bir takım alışkanlık bıraktırıcı apareyler ile olumsuz sonuçların doğması da engellenebilir. Üst çenede oluşan iskelette darlık rahatsızlığı, ortodontik tedavisi ile düzelebilir. Hastalar, çene kemiğinin büyüklüğünü ve diş büyüklüğünü anne babalarından almaktadır. Eğer çene büyük ve diş küçükse, ağızda bulunan dişler de aralıklı olur.