En Sık Görülen Tırnak Hastalıkları

Parlak, yüzeyi pürüzsüz, ensek ve dış etkenlere dirençli olmak sağlıklı bir tırnağın belirtilerini oluşturmaktadır. Vücudumuzda meydana gelen çeşitli hastalıklar, ilaçların yan etkileri, direk tırnaklara etki eden hastalıklar vb. durumlar tırnaklarda bozukluğa neden olmaktadırlar. Tırnak hastalıkları hem estetik görüntüyü bozmakta hem de tırnakların işlevini kaybetmesine neden olmaktadır.

Tırnaklarda Kırılma

Aseton vb. kimyasal maddelere sürekli olarak maruz kalmak, tırnakların sürekli ıslak olması, sık yapılan manikürler, mantar hastalıkları, tiroid hastalıkları, mineral ve vitamin eksiklikleri, ciltte egzema, sedef ve kansızlık tırnaklarda şekilde bozukluklarına ve kırılmalara yol açmaktadır.

Tırnaklarda Renk Değişimi

Tırnaklarda renk değişimi olması önemli bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Sın görülen renk değişimi tırnağın beyazlaşmasıdır. Beyazlaşma sebebi olarak mantar hastalıkları, ilaçlar, kimyasal maddeler ve vitamin eksikliği olarak görülmektedir.

Tırnakta turuncu renk görülmesi sedef hastalığında meydana gelen bir durumdur. Sigara içen kişilerde ise tırnakta sararma ve koyulaşma meydana gelmektedir. Kahverengi tırnağın kalınlaşması durumunda ortaya çıkmaktadır. Tırnakta kalınlaşma olmadığı halde kahverengi görünüm bulunuyorsa bakterilerden ve mantar hastalıklarından şüphelenilir. Tırnakta koyu kırmızı veya siyah lekeler olması tırnak altı kanamanın göstergesidir. Siyah tırnak melanoma türü kanserlerin belirtisi de olabilmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı tırnakta renk değişimi ciddiye alınması ve doktora başvurulması gereken önemli bir durumdur.

Tırnak Mantarları

Hem el hem de ayak tırnaklarında oluşan tırnak mantarı tırnak plağının kalınlaşması ve sarı-kahverengi renk değişimiyle kendini göstermektedir. Ayak parmaklarında tırnakların sürekli nemli kalması, aşırı terleme, dar ayakkabı kullanma tırnak mantarına sebep olan durumlardandır. Tırnak mantarı tedavisi tırnağa sürülen cilalarla ve mantar hastalığını çözen haplarla tedavi edilir. İlaç tedavisi 3-4 ay kadar sürebilmektedir. Bazı özel hastanelerde tırnak mantarı artık lazer tedavisiyle de 3-4 seansta temizlenebilmektedir.

Tırnak Kalınlaşması

Tırnak kalınlaşması sık görülen şekil bozukluklarındandır. Kalınlaşmaya uğrayan tırnaklar esnekliğini yitirdiği için çok kolay parçalanabilmektedir. Ayak tırnaklarında oluşan kalınlaşma ağrıya sebep olabildiği gibi ayakkabı giymeyi de zorlaştırabilmektedir. Sedef hastalığı mantar hastalığı gibi tırnak kalınlaşmasına neden olabilmektedir. Bazı genetik bozukluklar, elle bulaşık ve çamaşır yıkama sonucunda kimyasal maddeye maruz kalmakta tırnak kalınlaşmasına veya tırnaklar et arasında boşluk oluşmasına neden olmaktadır.

Dolama – Tırnak Çevresinde İltihaplanma

Streptokok adı verilen bakteriler tırnakların çevresinde iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Tırnak etlerinin kesilmesi, manikür zedelenmeleri, tırnakların sık sık ıslanması ve ev işleri tırnak iltihaplanmasını tetikleyebilmektedir. İltihaplanma sırasında tırnak etinde kızarıklık, şişme ve apseler meydana gelmektedir. Apseli kısım kesilerek içi boşaltılır ve antibiyotikli ilaçlar uygulanarak tedavi sağlanır.

Tırnak Batması

Dar ve sivri burunlu ayakkabılar giymek, çok kısa tırnak kesmek, hatalı pedikür uygulamak sebebiyle tırnak batması meydana gelebilmektedir. Tırnak batmasında tırnağın yan kısımları kıvrılıp etin içine batmaktadır. Tırnağın battığı yerde kızarıklık ve kabarıklık meydana gelebilmektedir. Tırnak batması enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Tedavi yapılırken öncelikle enfeksiyon oluşup oluşmadığı gözlenir. Enfeksiyon varsa ilk olarak o tedavi edilir. Enfeksiyon tedavisinden sonra hafif tırnak batması görülüyorsa tırnağın batan kısmı tel ve gazlı bez yardımıyla etten hafif ayrılır ve rahatlama sağlanır. Tırnak batması ileri düzeydeyse batan kısım çeşitli aparatlar yardımıyla tamamen etten çıkarılır ve tedavi edilir. Tırnak batması tedavisinden sonra hastaya tırnakların doğru kesilmesi mutlaka anlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir