Asteğmen Maaşları Ne Kadar? 2018 Asteğmen Maaşları

Lisans ya da yüksek lisans mezunları askeri görevlerini 6 ay kısa dönem er veya 12 ay yedek subay olarak tamamlamaktadırlar. Üniversitelerin lisans bölümlerini tamamlayan kişilerin bu iki seçenek dışında askerlik yapma şansları bulunmamaktadır.

Askere alım öncesi yapılan Asteğmenlik sınav sonuçları ve kişinin tercihine göre kısa dönem er ya da yedek subaylık dağılımı yapılmaktadır. Yedek subay olarak askerlik görevini yapacaklar için de asteğmen maaşları merak edilen önemli konular arasına girmektedir. Son yapılan zamlardan sonra 2018 yılında yedek subaylara verilecek maaşlar belirlenmiş durumdadır.

2018 Asteğmen Maaşları

2018 asteğmen maaşları son yapılan zamdan sonra belirlenmiş oldu. Yedek subaylık sınavınını kazanarak askerlik görevini uzun dönem asteğmen olarak yapacakların acemilik dönemlerinde maaş almaları yasa gereği mümkün değildir. Bu süreçte yalnızca 150 TL gibi düşük bir ücret ödenmektedir. Askeri öğrenci maaşı olarak nitelendirilen bu maaş harçlık anlamındadır. Acemilik dönemini bitiren yedek subaylar asteğmen maaşları almaya başlayabiliyor.

Asteğmen maaşları görev yapılan bölgeye ve evlilik durumuna göre değişmektedir. Batı illerimizde görev yapan asteğmenler bekar olmaları durumunda yaklaşık olarak 4200 TL civarında maaş almaktadır.

Doğu illerinde askerlik görevini yapan asteğmenler ise yaklaşık olarak 4980 TL civarında maaş ödeneği almaktadırlar. Özel hizmet tazminatı nedeniyle doğu illerinde görev yapanların maaşları daha yüksektir.

İstisnai durumlar olmakla beraber görevini yurtdışında yapan asteğmenler ise batı illerinde görev yapanların hemen hemen iki katı kadar maaş alabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin: http://personelmemur.com/astegmen-maaslari-ne-kadar/

Blog içinde yayınlandı